Pisklętom potrzebne jest ciepłe, suche i czyste miejsce do rozwoju. Piskląt nie powinno być więcej niż 12–15 na m². Pisklęta kaczek, gęsi i indyków potrzebują dużo miejsca ze względu na większe rozmiary. Młode pisklęta muszą być oddzielone od dorosłych kur. Stwórz dla nich tymczasowy dom np. w okrągłym lokum, pozbawionym zimnych kątów, ze skrzyni lub wytrzymałego pudła, wyposażonego w lampę promiennikową, która zapewni im ciepło. Nowy dom powinien być odizolowany od środowiska, dobrze wentylowany (bez przeciągów) i zabezpieczony przed drapieżnikami. Dobrym miejscem jest np. garaż, piwnica czy szopa.
W ciągu pierwszych kilku dni pisklęta powinny być blisko źródła ciepła. Temperaturę w pudełku sprawdzaj za pomocą termometru umieszczonego na wysokości piskląt. Na tym etapie powinna ona wynosić 32?C. Zwróć też uwagę na rozłożenie piskląt w pudełku. Jeśli będzie im za chłodno, będą zbite w grupę, a jeśli za ciepło, będą trzymać się krawędzi pudełka czy nawet dyszeć. Pozytywną reakcją na temperaturę jest równomierne rozproszenie się piskląt.
Na dole pudełka umieść wióry, słomę lub inną ściółkę, a na nie, w pierwszych dniach, połóż ręcznik papierowy, aby pisklęta nie myliły ściółki z jedzeniem. Nie używaj do tego płaskiej tektury ani gazety, ponieważ są śliskie i mogą powodować u kurcząt rozjeżdżanie się nóżek.
Zaraz po przywiezieniu piskląt należy je jak najszybciej napoić przegotowaną wodą o pokojowej temperaturze. Jeśli pisklęta same nie podejdą do poidła, trzeba je samodzielnie napoić poprzez zanurzenie dzióbka w wodzie. Pamiętaj, aby poidło nie było odkryte, ponieważ małe pisklęta mogą się w nim utopić.
Choroby rozprzestrzeniają się bardzo szybko, dlatego codziennie upewniaj się, czy pasza i woda są wolne od ściółki i odchodów. Ważne, by ściółka była zawsze sucha. Wilgoć powoduje wychłodzenie i jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Pamiętaj, aby pisklęta miały dostęp do świeżej paszy i wody przez całą dobę. Powinny mieć również dostęp do światła (pierwszy tydzień przez 18 godzin dziennie, a później przez 10 godzin, włączając w to naturalne światło).
Sprawdź, czy masz już wszystko, aby rozpocząć swoją przydomową hodowlę:
Dzięki bardzo dobrym warunkom, zapewnionym podczas pierwszego tygodnia życia, pisklęta są dobrze przygotowane do kolejnych 2–3 tygodni. Będą teraz bardziej towarzyskie i z każdym dniem zauważysz, jak dorastają. Słuchaj swoich piskląt. Kiedy są zadowolone i czują się komfortowo, radośnie piszczą. Natomiast, jeśli warunki nie są dla nich odpowiednie, np. jest im za gorąco, za zimno, ściółka jest wilgotna, są głodne lub spragnione, pisk będzie wysoki, ostry, a jego częstotliwość większa.
Temperatura powinna wynosić 28'C. Możesz teraz przesunąć poidełko oraz karmidło dalej od źródła ciepła. Pisklęta będą miały więcej przestrzeni do poruszania się i aktywności. Pozwoli to również na zachowanie większej czystości wody i paszy. Jeśli pisklęta nauczyły się już jeść z karmidełka, możesz również usunąć ręcznik papierowy przykrywający ściółkę.
W tych tygodniach życia piskląt pamiętaj o:
Najbardziej odpowiednią paszą w tym okresie jest Kurka Naturka Pisklę. Kompletna i zbilansowana pasza dostarcza pisklętom niezbędnych substancji odżywczych, aby mogły wyrosnąć na piękne, zdrowe ptaki. Karmienie z użyciem dodatkowych ziaren czy resztek zmniejsza pobieranie przez pisklęta paszy, co wpływa negatywnie na dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych pisklętom do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
W 4 i 5 tygodniu zauważysz, że twoje pisklęta tracą swój puszysty i krągły wygląd. Powoli znika ich kędzierzawe dolne upierzenie na rzecz piór dojrzałego ptaka. Ich dzwonki i grzebienie będą się stawać coraz większe i zaczną nabierać koloru głębszej czerwieni. Twoje pisklęta potrzebują już mniej ciepła, ponieważ są coraz większe i bardziej zdolne do regulowania temperatury ciała. Obniżaj temperaturę w każdym tygodniu, aż osiągniesz komfortowe dla piskląt 18?–23?C. Dostarczaj im codziennie świeżej wody i zapewnij nieograniczony dostęp do paszy.
Między 6 a 8 tygodniem życia twoje kurczęta będą już znacznie większe i będą potrzebowały więcej przestrzeni do życia. Jeśli są już całkowicie upierzone, możesz wypuszczać je na podwórko w ciągu dnia. To jest czas, w którym należy zacząć myśleć o przeniesieniu kurcząt do stałego miejsca na zewnątrz i zmienić podawaną paszę. Od 6 tygodnia mogą już spożywać Kurkę Naturkę Kurczę.
Kurczęta są już zdolne do swobodnego regulowania temperatury ciała, więc źródło ciepła nie jest już potrzebne. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest bardzo niska, należy ciągle utrzymywać 18?C.
Kurnik
Wielkość kurnika: 3–4 kury/m²
Grzęda: 1 kura/min. 20 cm długości
Grubość grzędy: 4–5 cm bez ostrych kantów
Odstęp między grzędami: 35–40 cm
Wielkość pojedynczego gniazda: 30 cm szerokości, 40 cm głębokości i 40 cm wysokości
Idealna temperatura: 12–22?C
Gniazda
Gniazda umieść gdzieś na uboczu w półmroku, tak aby były oddalone od codziennego zgiełku w kurniku. Dzięki temu kury będą czuły się bezpiecznie. Gniazda wypełnij np. sianem, słomą lub wiórkami. Zapewni to czystość jaj i zmniejszy ryzyko pojawienia się pasożytów. Gniazda można też osłonić dodatkowym daszkiem, który będzie zabezpieczał je przed odchodami.
Grzędy
Niezwykle istotne dla higieny i komfortu kury. Każda kura potrzebuje miejsca, gdzie będzie mogła spokojnie odpocząć. Właśnie w czasie odpoczynku tworzy się skorupa jaja. Grzędy powinny mieć ok. 4–5 cm szerokości i zaokrąglone krawędzie. Ważne, aby były łatwe do montażu i demontażu w celu łatwego czyszczenia.
Karmidła i poidła
Zapewnij swoim kurom odpowiednią liczbę karmideł i poideł. W przypadku karmideł podłużnych powinno przypadać ok. 16 cm szerokości na 1 kurę, a w przypadku okrągłych – 5 cm. Liczbę karmideł dostosuj do liczby kur, ponieważ wszystkie kury powinny mieć dostęp do karmidła w tym samym czasie. Ograniczy to niepotrzebny stres. Kury piją z odkrytych poideł. Na 1 kurę powinno przypadać 3 cm przy poidłach podłużnych i 2 cm przy okrągłych.
Woda
Kura musi mieć dostęp do świeżej wody. Wypija jej dwa razy więcej niż spożywa paszy, czyli np. ok. 1 szklanki wody dziennie do pół szklanki paszy.
Wybieg
Jeśli to możliwe, zorganizuj dla swoich kur wybieg. Będą mogły wtedy przebywać cały dzień na słońcu i powietrzu. Powinny się na nim znajdować drzewa, krzewy, miejsce do kąpieli piaskowych i woda. Dostosuj wielkość wybiegu do liczby kur. Jeśli wybieg będzie za mały, zmieni się w błotnisko, co może być przyczyną chorób i spadku apetytu u ptaków.
Po 4 i pół miesiąca możesz zacząć podawać kurom kolejną paszę – Kurkę Naturę Nioskę, ponieważ zawiera ona inne składniki odżywcze niezbędne do produkcji skorupek jaj. Na optymalną produkcję jaj wpływa również temperatura i światło. Postaraj się utrzymywać w kurniku 12–22?C i zapewnić kurom maksymalnie 17–18 godzin światła w ciągu dnia.
Jajka zbieraj co najmniej trzy razy dziennie. Jest to szczególnie istotne podczas upałów. Jaja przeznaczone do jedzenia przechowuj w lodówce. Pozwoli to utrzymać ich świeżość.
W 7 miesiącu kury zaczynają pierwszy raz tracić swoje pióra. To normalny proces, podczas którego kura przestaje znosić jaja. Nadszedł czas na regenerację i odpoczynek. W kolejnym cyklu znoszenia jaj będzie ich o 10% mniej, ale będą większe i o mocniejszej skorupce.