Największym wyzwaniem dla każdego posiadacza domu z ogrodem jest trawnik. Zima i towarzyszące jej ujemne temperatury negatywnie wpływają na jego kondycję. Na powierzchni trawy pojawia się tzw. filc, czyli warstwa, która ogranicza korzeniom traw dostęp do tlenu, światła i nawozów mineralnych. Dlatego pierwsza czynność, jaka czeka nas po odejściu zimy to oczyszczenie terenu m.in. z suchych liści, resztek roślin, patyków, a nawet kretowisk. Najlepiej zacząć od starannego wygrabienia ogródka, używając długich wygodnych grabi. Bardzo skutecznym sposobem na usunięcie warstwy filcu jest wertykulacja, czyli nacinanie darni i podłoża na głębokość 5-45 mm za pomocą wertykulatora. Dzięki nacięciu korzeni trawy do wzrostu pobudzone zostają jej nowe pędy, co sprawia, że po kilku tygodniach murawa staje się gęstsza, a przez to bardziej zadbana. Pamiętaj aby nie przeprowadzać tego zabiegu na jednosezonowym trawniku, ponieważ możesz uszkodzić i zniszczyć delikatne świeże pędy traw.
Przed rozpoczęciem pracy wertykulatorem spalinowym, elektrycznym, czy akumulatorowym warto sprawdzić jego stan techniczny i przede wszystkim kondycję noży tnących.
Aby przeprowadzić zabieg wertykulacji poprawnie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
Kiedy Twój trawnik został już wstępnie mechanicznie przygotowany do ponownej wegetacji po okresie zimowym, warto zadbać również o jego regenerację. W tym celu doskonałym rozwiązaniem, po przeprowadzonej wertykulacji może okazać się dosianie trawy w miejscach, które wymagają zastosowania tego zabiegu. Bardzo często trawnik po obróbce mechanicznej może okazać się miejscami słabszy, bądź źdźbła trawy będą rzadsze - ze względu na panujące warunki wzrostu (zbyt duże zacienienie, nasłonecznienie, kwasowość i odczyn gleby). W tym celu uzupełnij te miejsca siejąc nową trawę. Pamiętaj o tym, aby po wysiewie delikatnie ją przywałować, ponieważ trawa po wykiełkowaniu łatwiej ukorzeni się w glebie. Zabieg wałowania, warto wykonać co jakiś czas, również na rosnącym już trawniku. Warto pamiętać o obfitym podlewaniu świeżo wysianej trawy.
Kolejnym zabiegiem, który pozytywnie wpłynie na odżywienie i kondycję trawnika będzie rozsianie nawozu. Nawozy mają na celu dostarczenie wartości odżywczych, które wpływają na kondycję i wygląd naszego trawnika. Raz na jakiś czas warto również zastosować wapno, bądź dedykowany nawóz - w zależności od panujących warunków glebowych poprawi jej właściwości.