0
 

Jak zadbać o swój trawnik wiosną?

Pierwsze porządki

Największym wyzwaniem dla każdego posiadacza domu z ogrodem jest trawnik. Zima i towarzyszące jej ujemne temperatury negatywnie wpływają na jego kondycję. Na powierzchni trawy pojawia się tzw. filc, czyli warstwa, która ogranicza korzeniom traw dostęp do tlenu, światła i nawozów mineralnych. Dlatego pierwsza czynność, jaka czeka nas po odejściu zimy to oczyszczenie terenu m.in. z suchych liści, resztek roślin, patyków, a nawet kretowisk. Najlepiej zacząć od starannego wygrabienia ogródka, używając długich wygodnych grabi. Bardzo skutecznym sposobem na usunięcie warstwy filcu jest wertykulacja, czyli nacinanie darni i podłoża na głębokość 5-45 mm za pomocą wertykulatora. Dzięki nacięciu korzeni trawy do wzrostu pobudzone zostają jej nowe pędy, co sprawia, że po kilku tygodniach murawa staje się gęstsza, a przez to bardziej zadbana. Pamiętaj aby nie przeprowadzać tego zabiegu na jednosezonowym trawniku, ponieważ możesz uszkodzić i zniszczyć delikatne świeże pędy traw.

Przed rozpoczęciem pracy wertykulatorem spalinowym, elektrycznym, czy akumulatorowym warto sprawdzić jego stan techniczny i przede wszystkim kondycję noży tnących. 

Aby przeprowadzić zabieg wertykulacji poprawnie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Sprawdź długość i zużycie noży. Powinny być jednakowej długości, nie powinny być odkształcone. Wpłynie to na efektywność i jakość Twojej pracy.
  • Głębokość wertykulacji nie może być zbyt duża, ponieważ możesz uszkodzić system korzeniowy trawnika, co niekorzystnie wpłynie na jego wzrost w sezonie.
  • Wertykulację przeprowadzaj zawsze w dwie strony (w kratkę). Pomoże to jeszcze dokładniej usunąć filc i zluzować zbite kępy trawy.
  • Podczas wertykulacji, pamiętaj aby nie zatrzymywać w jednym miejscu urządzenia. Dzięki temu uchronisz swój trawnik od punktowego zniszczenia.
  •  

Regeneracja i odżywienie trawnika po zimie

Kiedy Twój trawnik został już wstępnie mechanicznie przygotowany do ponownej wegetacji po okresie zimowym, warto zadbać również o jego regenerację. W tym celu doskonałym rozwiązaniem, po przeprowadzonej wertykulacji może okazać się dosianie trawy w miejscach, które wymagają zastosowania tego zabiegu. Bardzo często trawnik po obróbce mechanicznej może okazać się miejscami słabszy, bądź źdźbła trawy będą rzadsze - ze względu na panujące warunki wzrostu (zbyt duże zacienienie, nasłonecznienie, kwasowość i odczyn gleby). W tym celu uzupełnij te miejsca siejąc nową trawę. Pamiętaj o tym, aby po wysiewie delikatnie ją przywałować, ponieważ trawa po wykiełkowaniu łatwiej ukorzeni się w glebie. Zabieg wałowania, warto wykonać co jakiś czas, również na rosnącym już trawniku. Warto pamiętać o obfitym podlewaniu świeżo wysianej trawy.

Kolejnym zabiegiem, który pozytywnie wpłynie na odżywienie i kondycję trawnika będzie rozsianie nawozu. Nawozy mają na celu dostarczenie wartości odżywczych, które wpływają na kondycję i wygląd naszego trawnika. Raz na jakiś czas warto również zastosować wapno, bądź dedykowany nawóz - w zależności od panujących warunków glebowych poprawi jej właściwości.

Sklep rolniczo techniczny - części do ciągników, maszyn rolniczych, produkty dla rolników

 

  PROMOCJE

 

  NOWOŚCI

 

  BESTSELLERY

 

  BLOG

Kultywator-w-rolnictwie--Kluczowe-narzedzie-dla-efektywnego-uprawiania-gleby
W dzisiejszym rolnictwie, gdzie efektywność i wydajność są na wagę złota, kultywator odgrywa niezwykle istotną rolę. To narzędzie, które, choć może wydawać się proste, ma ogromny wpływ na jakość gleby oraz plonów
Porady-dotyczace-bezpieczenstwa-pracy-w-rolnictwie
Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie jest niezwykle istotne, ponieważ rolnicy często pracują w warunkach, które wiążą się z różnymi zagrożeniami. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa pracy w rolnictwie, które pomogą rolnikom uniknąć wypadków i zachować zdrowie na polu.
Wymiana-pasow-w-prasie-rolujacej--Co-nalezy-wiedziec
Przemysł rolniczy wymaga niezawodnych i wytrzymałych komponentów, aby utrzymać ciągłość produkcji i zapewnić wysoką jakość finalnych produktów. Z tego powodu, bardzo ważne jest utrzymanie maszyn rolniczych w dobrym stanie.
Elektryczne-ogrodzenia-pastwisk--Nowoczesna-i-skuteczna-ochrona-dla-Twoich-zwierzat-
W dzisiejszych czasach, kiedy rolnictwo i hodowla zwierząt są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, elektryczne ogrodzenia pastwiskowe stają się popularnym rozwiązaniem dla rolników i właścicieli gospodarstw. Te zaawansowane systemy zapewniają nie tylko skuteczną ochronę dla zwierząt, ale także ułatwiają zarządzanie pastwiskami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego elektryczne ogrodzenia pastwisk są tak skutecznym narzędziem w zarządzaniu zwierzętami hodowlanymi, oraz dowiemy się na co warto zwrócić uwagę decydując się na ich zastosowanie.
Prowadnice-i-Lancuchy-Pilarek-Spalinowych--Kluczowe-Elementy-dla-Efektywnosci-i-Bezpieczenstwa
Prowadnice i łańcuchy są kluczowymi elementami każdej pilarki spalinowej, które mają istotny wpływ na jej wydajność, precyzję cięcia oraz bezpieczeństwo użytkowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak prowadnice i łańcuchy wpływają na działanie pilarek spalinowych, jak wybrać odpowiedni ,oraz jak dbać o ich właściwe użytkowanie i konserwację.
Oswietlenie-Bezprzewodowe-Pojazdu--Nowoczesne-Rozwiazania-dla-Komfortu-i-Bezpieczenstwa
W dzisiejszych czasach technologia nieustannie ewoluuje, przynosząc innowacje nawet w najmniej oczekiwanych obszarach, takich jak oświetlenie pojazdów. Oświetlenie bezprzewodowe to jedna z tych rewolucyjnych zmian, która zmienia sposób, w jaki myślimy o oświetleniu pojazdów. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest oświetlenie bezprzewodowe pojazdu, jego zaletom oraz wpływowi na komfort i bezpieczeństwo podróży.
 
 

14 DNI
NA ZWROT

OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE
 

DARMOWA
DOSTAWA

POWYŻEJ 300 PLN
 

SZYBKA
WYSYŁKA

BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI
 

BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI

PRZELEWY24.PL
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia w Twojej przeglądarce.