1. Wentylacja i cyrkulacja powietrza: Zapewnij wentylację w kurniku, aby zapobiec nagrzewaniu się powietrza i gromadzeniu się wilgoci.Możesz zainstalować okna, kratki wentylacyjne lub wentylatory, aby zapewnić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.
2.. Zapewnij cień: Upewnij się, że kury mają dostęp do cienia przez większość dnia. Możesz zainstalować daszek lub zadaszenie w ich wybiegu, aby zapewnić im miejsce ochronne przed słońcem. Zbyt duża ekspozycja na słońce może powodować przegrzewanie się ptaków. Możesz też zastosować markizy, lub siatki, które pomogą w przedostawaniu się promieni słonecznych.
3. Zapewnienie świeżej wody: W gorące dni należy zapewnić ptakom stały dostęp do świeżej i czystej wod, ptaki mogą potrzebować większej ilości wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie i uniknąć odwodnienia.Sprawdźaj regularnie, czy poidła z wodą są napełnione, a woda jest świeża. Jeśli masz możliwość dodatkowo, możesz zainstalować system automatycznego uzupełniania, który zapewni stałą nawodnienie i utrzymanie stałego poziomu nawilżenia w kurniku.
4. Ochrona przed owadami i insektami: Latem owady i insekty mogą powodować problem dla ptaków w kurniku. Możesz zastosować różne metody ochrony zobacz nasze propozycje
5. Kąpiele pyłowe: Kury uwielbiają kąpiele pyłowe, które pomagają im utrzymać czystość piór i regulować temperaturę ciała. Zapewnij im suchą, piaszczystą powierzchnię, na której będą mogły się kąpać.
6. Odpowiednie żywienie: Utrzymuj odpowiednią dietę: Zapewnij kurom odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze - takie jak nasza KURKA NATURKA
7. Zabezpieczenie przed drapieżnikami: Latem może włączyć się aktywność drapieżników, takich jak lisy, szopy czy ptaki drapieżne. Zabezpiecz kurnik odpowiednio przed tymi zwierzętami. Sprawdź, czy ogrodzenie jest w dobrym stanie i czy nie ma żadnych miejsc, przez które mogą się przedostać drapieżniki.
8. Częste czyszczenie i dezynfekcja: W cieplejszych pomieszczeniach kurnik może wymagać częstszego czyszczenia i czyszczenia. Regularnie usuwaj nieczystości, wymieniaj podłogę na świeżą ściółkę i dezynfekuj powierzchnię, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i zachowaniu czystości w środowisku ptaków.
9.Unikaj intensywnego wysiłku: W gorące dni ogranicz intensywne zajęcia związane z kurami, takie jak przesadzanie lub transport. Wysokie temperatury mogą być dla nich bardzo męczące, dlatego warto unikać nadmiernego wysiłku w najgorętszych momentach dnia.
10. Monitoruj ich zachowanie: Obserwuj swoje kury i zwracaj uwagę na objawy stresu cieplnego, takie jak nadmierna senność, rozluźnienie skrzydeł, przyspieszone oddychanie czy obniżona aktywność. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, podjęcie odpowiednich działań może być konieczne.