0
 

Prawidłowe Smarowanie Maszyn Rolniczych ? NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

O tym, że rolnicy poszukują rzetelnych informacji na temat prawidłowej eksploatacji oraz właściwego serwisowania maszyn, wiemy od współpracujących z nami handlowców oraz dystrybutorów, którzy często zwracają się z pytaniami do specjalistów FUCHSMając na uwadze zadawane pytania, postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i zebraliśmy w jednym miejscu kilka najpopularniejszych zagadnień, zestawiając je z odpowiedziami specjalistów. W ten sposób powstał artykuł, który ma charakter krótkiego poradnika dla użytkowników maszyn rolniczych.


1. Kiedy wymieniać OLEJ w kombajnie – Przed czy po sezonie?

Sugerujemy wymianę zaraz po sezonie, a powodem jest fakt, że przepracowany olej może zawierać domieszkę wody. Jeśli odłożymy tę czynność na później, w trakcie kilkumiesięcznego postoju mogą pojawić się ogniska korozji. Kombajn, który przeczeka ten okres, mając już świeży olej, powinien dotrwać do żniw w lepszym stanie.

2. Co to są oleje UTTO i oleje STOU?

Przedstawiciele handlowi kontaktujący się z rolnikami, często pytani są o cechy dwóch kategorii produktów UTTO (Universal Tractor Transmission Oil) oraz STOU (Super Tractor Oil Universal). Oleje z obu rodzin stosowane są w rolnictwie oraz w maszynach budowlanych. W odróżnieniu od konwencjonalnych olejów np. silnikowych czy przekładniowych receptury środków smarnych UTTO oraz STOU spełniają więcej funkcji, co sprawia, że mogą być wykorzystane w różnych zespołach układu napędowego. Są zatem nazywane olejami wielofunkcyjnymi. Ich cechą szczególną jest możliwość prawidłowego współdziałania z tzw. mokrymi hamulcami. Dzięki zapewnieniu ściśle określonej charakterystyki tarcia, uzyskano kompromis pomiędzy skutecznością hamowania, a ochroną przed zużyciem oraz hałasem.

Powodów, dla których sięga się po oleje UTTO oraz STOU, jest kilka. Najważniejsze z nich to:

- Kwestie konstrukcyjne: jeden układ = skrzynia biegów oraz układ hydrauliczny
- Ten sam typ uszczelnień.
- Uproszczenie doborów: jeden olej do kilku zastosowań.
- Ograniczenie ryzyka pomyłki w trakcie serwisu.
- Wygodniejszy sposób magazynowania: jeden olej = jedno miejsce.
- Korzyści ekonomiczne: większy wolumen na produkt.

3. Czym różnią się oleje UTTO I STOU?

Mimo wielu podobieństw, należy też pamiętać o różnicach dzielących oleje z tych dwóch rodzin. Produkty UTTO są przeznaczone do przekładni, układów hydraulicznych i mokrych hamulców. Obszar zastosowań olejów STOU jest nieco szerszy niż UTTO, bo oprócz wymienionych wcześniej podzespołów obejmuje także silniki.

4. Kiedy zmieniać olej w układzie przekładniowo-hydraulicznym maszyn rolniczych?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ należy wziąć pod uwagę szereg bardzo różnych czynników. Częstotliwość wymiany oleju w układzie przekładniowo-hydraulicznym zależy bowiem od:

- zaleceń producenta maszyny/sprzętu;
- konstrukcji przekładni;
- warunków atmosferycznych (np. wilgotności powietrza, zmian temperatur);
- warunków eksploatacji (praca „lekka” vs praca „ciężka”);
- czystości oleju oraz filtrów;
- parametrów oleju;
- tego, czy podłączane były dodatkowe maszyny.

5. Czy oleje UTTO I STOU można ze sobą mieszać ?

Kwestią, która często pojawia się w pytaniach użytkowników maszyn rolniczych, jest mieszalność produktów UTTO i STOU. Chociaż zawsze rekomendujemy pełną wymianę oleju, zdajemy sobie też sprawę, że nie zawsze istnieje taka możliwość.

W przypadku środków reprezentujących te dwie rodziny, mieszalność jest dopuszczalna, pod warunkiem, że spełniają one zbliżone normy. Jeśli nie mamy pełnych danych o olejachw awaryjnych sytuacjach należy założyć pewien limit – oleju dolewanego nie powinno być więcej niż 10% pojemności układu smarnego. Jest to jednak rozwiązane, które powinno być skonsultowane z ekspertem. W szczególności nie polecamy dolewki oleju o nieokreślonych parametrach do układu z nowoczesną automatyczną skrzynią biegów. 

6. Jakie oleje UTTO I STOU możemy polecić do maszyn rolniczych? 

Analizując rozwiązania stosowane obecnie przez producentów ciągników, dostrzegamy rosnącą popularność automatycznych skrzyń biegów, zarówno stopniowych jak i bezstopniowych. Konstrukcje te są bardzo wrażliwe na parametry oleju. Aby przekładnia pracowała prawidłowo, jak również aby mógł być przeprowadzony proces kalibracji, współczynnik tarcia oraz lepkość muszą mieć ściśle określone wartości. W związku z tym, wybór odpowiedniego oleju ma tu jeszcze większe znaczenie.

Co możemy polecić użytkownikom maszyn rolniczych? Jednym z naszych najnowszych produktów jest AGRIFARM UTTO VTTo olej, którego receptura została stworzona w taki sposób, by spełnić na przykład wymagania skrzyń VT-Drive w McCormick. .

W przypadku przekładni Vario w Fendtach doskonale sprawdzi się AGRIFARM STOU MC SAE 10W-40. Stabilne parametry cierne, znaczna odporność na utlenianie oraz możliwość pracy przy bardzo wysokich temperaturach – to gwarancja długotrwałej bezproblemowej eksploatacji.

Mamy świadomość tego, że rolnicy bardzo chętnie sięgają po oleje wielofunkcyjne. To tłumaczy olbrzymią popularność kolejnego z naszych produktów – AGRIFARM UTTO MP. Dzięki dopracowanej recepturze, spełnia on wiele norm, wymaganych przez czołowych producentów maszyn rolniczych.

7. Co ile zmieniać olej w silniku ciągnika rolniczego?

Okres wymian oleju w silniku zależy od konstrukcji jednostki napędowej, przykładowo od pojemności układu smarowania oraz od przewidzianego oleju. Kiedyś typowe okresy wymian były na poziomie 250 godzin natomiast dziś mogą to być wartości znacznie przekraczające 500 godzin. Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności polegać na zaleceniach producenta. Stosując lepszy olej teoretycznie można przedłużyć okres wymian jednak powinno to być potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

8. Jak poprawnie dobać smar do maszyn rolniczych? 

Rolnicy często pytają się wprost o to, jakiego smaru użyć. W takich sytuacjach zawsze rekomendujemy stosowanie się do zaleceń producenta.

Jeśli dotarcie do takich informacji jest niemożliwe, można wziąć pod uwagę ogólne zalecenia odnośnie maszyn rolniczych. W tej branży najczęściej używa się smarów uniwersalnych. Wynika to z faktu, że ich charakterystyka pozwala na stosowanie w układach wysokoobciążonych, które tutaj są w przeważającej większości.

Wielofunkcyjny smar na bazie mydła litowego, szczególnie przeznaczony do zastosowań rolniczych. Odporny na starzenie, podwyższone temperatury oraz zabezpiecza przed korozją. Cechuje się łatwą przetłaczalnością. Odporny na wysokie temperatury.

Czas przestoju maszyny związany z koniecznością dokonania czynności smarnych zostaje ograniczony do minimum. AGRFARM HITEC 2 ma bardzo duży obszar zastosowania, polecany jest do punktów smarowania w mechanizmach maszyn rolniczych, również do długookresowego smarowania łożysk kulkowych.

 



















 

9. Jakie są podstawowe różnice między smarami? 

W przypadku takich zastosowań należy przede wszystkim zwrócić uwagę na cyfry oznaczające klasę konsystencji. Oto krótka charakterystyka poszczególnych grup w klasyfikacji NLGI (National Lubricating Greases Institute):

  • Klasy: 000, 00 i 0 (smary płynne)
    Najczęściej znajdują one zastosowanie tam, gdzie ma miejsce tzw. kąpiel olejowa. Niekiedy wykorzystywane bywają w takich urządzeniach, jak przetrząsarki oraz zgrabiarki.
  • Klasa 1 (smary bardzo miękkie)
    Obejmuje ona smary, które zazwyczaj używane są w łożyskach precyzyjnych lub urządzeniach pracujących przy niskich temperaturach. Rolnicy sięgają po nie rzadko.
  • Klasa 2 (smary miękkie)
    To najbardziej uniwersalna kategoria, rekomendowana przez większość producentów maszyn rolniczych do napełniania punktów smarnych. Stosowane są też w układach centralnego smarowania (także w tych automatycznych).
  • Klasa 3 (smary średnio twarde)
    Smary trochę mniej uniwersalne, niż te z klasy 2, ale też często stosowane przez rolników.

Klasa konsystencji – choć ma znaczenie kluczowe – nie jest jedynym parametrem, na jaki warto zwracać uwagę, przy wyborze smaru. Tego typu środki różnią się między sobą także proporcjami istotnych dodatków. Warto więc zwrócić uwagę na obecność w smarze składników, określanych jako:

- dodatki przeciwzużyciowe (AW);
- dodatki przeciwzatarciowe (EP);
- dodatki adhezyjne;
- inhibitory korozji.

Preparaty z niższej półki często są dużo uboższe w takie dodatki, co może przełożyć się na mniejszy zakres ochrony smarowanych elementów.

Innym parametrem, po którym można rozpoznać produkt o wysokiej jakości, jest zakres temperatur. Zależność jest prosta: im jest on wyższy, tym zastosowanie smaru będzie szersze. W przypadku wysoce zaawansowanych technologicznie środków, takie widełki kształtują się na poziomie od -20°C do +160?C lub wyższym.

Jak rozszyfrować , z jakiej jakości smarem mamy do czynienia? 

Wskazuje ją oznaczenie według normy DIN 51502 lub DIN 51825 (oznaczenia te są tożsame), które powinno znajdować się na opakowaniu każdego tego typu produktu. Trzeba tylko wiedzieć, jak oznaczenie przeczytać – podpowiadamy więc, jak to zrobić, wyjaśniając na poniższym schemacie, co
oznaczają poszczególne symbole.

Wyjaśnienie oznaczenia smaru wg norm DIN 51502 i DIN 51825


Sklep rolniczo techniczny - części do ciągników, maszyn rolniczych, produkty dla rolników

 

  PROMOCJE

 

  NOWOŚCI

 

  BESTSELLERY

 

  BLOG

Kultywator-w-rolnictwie--Kluczowe-narzedzie-dla-efektywnego-uprawiania-gleby
W dzisiejszym rolnictwie, gdzie efektywność i wydajność są na wagę złota, kultywator odgrywa niezwykle istotną rolę. To narzędzie, które, choć może wydawać się proste, ma ogromny wpływ na jakość gleby oraz plonów
Porady-dotyczace-bezpieczenstwa-pracy-w-rolnictwie
Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie jest niezwykle istotne, ponieważ rolnicy często pracują w warunkach, które wiążą się z różnymi zagrożeniami. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa pracy w rolnictwie, które pomogą rolnikom uniknąć wypadków i zachować zdrowie na polu.
Wymiana-pasow-w-prasie-rolujacej--Co-nalezy-wiedziec
Przemysł rolniczy wymaga niezawodnych i wytrzymałych komponentów, aby utrzymać ciągłość produkcji i zapewnić wysoką jakość finalnych produktów. Z tego powodu, bardzo ważne jest utrzymanie maszyn rolniczych w dobrym stanie.
Elektryczne-ogrodzenia-pastwisk--Nowoczesna-i-skuteczna-ochrona-dla-Twoich-zwierzat-
W dzisiejszych czasach, kiedy rolnictwo i hodowla zwierząt są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, elektryczne ogrodzenia pastwiskowe stają się popularnym rozwiązaniem dla rolników i właścicieli gospodarstw. Te zaawansowane systemy zapewniają nie tylko skuteczną ochronę dla zwierząt, ale także ułatwiają zarządzanie pastwiskami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego elektryczne ogrodzenia pastwisk są tak skutecznym narzędziem w zarządzaniu zwierzętami hodowlanymi, oraz dowiemy się na co warto zwrócić uwagę decydując się na ich zastosowanie.
Prowadnice-i-Lancuchy-Pilarek-Spalinowych--Kluczowe-Elementy-dla-Efektywnosci-i-Bezpieczenstwa
Prowadnice i łańcuchy są kluczowymi elementami każdej pilarki spalinowej, które mają istotny wpływ na jej wydajność, precyzję cięcia oraz bezpieczeństwo użytkowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak prowadnice i łańcuchy wpływają na działanie pilarek spalinowych, jak wybrać odpowiedni ,oraz jak dbać o ich właściwe użytkowanie i konserwację.
Oswietlenie-Bezprzewodowe-Pojazdu--Nowoczesne-Rozwiazania-dla-Komfortu-i-Bezpieczenstwa
W dzisiejszych czasach technologia nieustannie ewoluuje, przynosząc innowacje nawet w najmniej oczekiwanych obszarach, takich jak oświetlenie pojazdów. Oświetlenie bezprzewodowe to jedna z tych rewolucyjnych zmian, która zmienia sposób, w jaki myślimy o oświetleniu pojazdów. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest oświetlenie bezprzewodowe pojazdu, jego zaletom oraz wpływowi na komfort i bezpieczeństwo podróży.
 
 

14 DNI
NA ZWROT

OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE
 

DARMOWA
DOSTAWA

POWYŻEJ 300 PLN
 

SZYBKA
WYSYŁKA

BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI
 

BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI

PRZELEWY24.PL
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia w Twojej przeglądarce.